Çevre Bilincimiz

Bütün dünyada olduğu gibi, ülkemizde de özellikle büyük yerleşim birimlerinden insanların karşılaştığı en büyük çevre sorunu atıklardır. Ülkemizde günde yaklaşık 65 bin ton atık üretilmektedir. Ülkemizde ve dünyadaki katı atıkların yönetiminin ise üç temel ilkesi vardır.

Bunlar az atık üretilmesi, atıkların geri kazanılması ve atıkların çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesidir. Türkiye’de atıkların geri kazanımı konusunda uzun yıllardır süre gelen çalışmalar vardır. Cam, kâğıt, karton, plastik ve metal gibi ambalaj atıkları özellikle çöp dökme sahalarından vahşi ayrıştırma yöntemiyle ve sokak toplayıcıları kanalıyla sokaklardan toplanmakta, ham madde kaynağı olarak çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır.

Ambalaj atıklarının geri dönüşümü amacıyla 24.08.2011 tarih ve 28035 Sayılı Resmi Gazetede “Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” yayınlanarak yürürlüğe girmiş ve revize edilmiştir. Bu yönetmelik, evsel, endüstriyel, ticari ve işyeri olmasına bakılmaksızın yurt içinde piyasaya sürülen plastik, metal, cam, kağıt-karton, kompozit ve benzeri malzemelerden yapılmış bütün ambalajları ve bu ambalajların atıklarını kapsar. Bu kapsamda ambalaj sınıfına giren tüm malzemelerin ayrı toplanması ve geri dönüşüme kazandırılması esastır. Şirketimiz tüm bu çevre kanunu ve ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği sorumluluğu ışığında çalışmalarını sürdürmektedir.

Ambalaj çöp değil aynı zamanda bir ham maddedir anlayışıyla yola çıkan şirketimiz konutlarda, işyerlerinde, hastanelerde, resmi kurum ve kuruluşlarda ortaya çıkan ambalaj atıklarının toplanmasını, taşınmasını ve ayrıştırılmasını sağlayarak çevre ve ülke ekonomisine katkıda bulunmayı ilke edinmiştir.

×

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek veya info@kesergeridonusum.com.tr adresine e-posta göndermek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın.
× Whatsapp İletişim